Trebišov Nahlas

sl1
TREBIŠOV
Mesto, na ktorom
nám záleží
sl2
TREBIŠOV
Mesto, kde máme
domov
sl3
Hnutie
TREBIŠOV NAHLAS
sl4
TREBIŠOV
Mesto, na ktorom
nám záleží
sl5
TREBIŠOV
Mesto, kde máme
domov
sl6
Hnutie
TREBIŠOV NAHLAS
sl7
TREBIŠOV
Mesto, kde máme
domov
FB

Trebišovčania, prajete si, aby Vás ochraňovala rómska polícia bez vzdelania a právomocí?

_medium_img_2343_u.jpg

Mnohí občania mesta tvrdia, že Trebišov sa mení na Cigánov. Zvýšený pohyb kontajneristov po celom meste tomu nasvedčuje. Chýbala už len rómska polícia, ktorej zriadenie navrhoval primátor. Poslanci mestského zastupiteľstva však boli proti. Rozhorčení činovníci z mestského úradu preto srdnato oslovili takmer všetky média so žiadosťou o zverejnenie informácie, že poslanci odmietli zriadenie miestnej poriadkovej služby.


Čo sa to len skrýva za honosným názvom „Miestna občianska poriadková služba“? Vec je potrebné pomenovať pravým menom: v tomto prípade ide v skutočnosti o rómske poriadkové hliadky, pretože ich členmi môžu byť iba Rómovia. Na ostatných štát nemá peniaze? Nesúhlasíme s takouto diskrimináciou väčšinového obyvateľstva.

 

Malo ísť o akúsi transformáciu dnešnej rómskej poriadkovej služby, s rovnakými osobami, medzi ktorými boli vybratí aj jedinci s trestným záznamom, dokonca jeden sa hrdil aj napadnutím hliadky mestskej polície. Plat mali mať na úrovni mestských policajtov a to bez vzdelania, kurzov a osvedčení. No čistá obdoba Pomocnej stráže Verejnej bezpečnosti.

 

Hliadky sa mali pohybovať po celom meste. Koho ale mali ochraňovať mimo osady? Kontajnery, alebo kontajneristov? A čo mali v meste pozorovať? Kde je aké otvorené okno? Alebo kto zabudol zamknúť bránu? To pán primátor mesta nevysvetlil, veď on – ako zvyčajne – iba navrhoval. Bez reálnych právomocí by to bolo aj tak len prechádzanie sa za štátne a mestské peniaze. Nemožno očakávať, že Rómovia budú cez deň tvrdo zasahovať proti svojim susedom v uliciach mesta, keď večer majú medzi nimi spať v osade. V súčasnosti rómska poriadková služba nedokáže urobiť poriadok ani v okolí osady, keď sa vo veľkom kradne drevo zo susednej centrálnej kotolne, pravidelne sa vytvárajú skládky odpadu a mladiství tam fetujú toluén, či prekvitá prostitúcia aj s pridanou hodnotou - syfilisom.


Rešpekt pri udržiavaní verejného poriadku sa nevybuduje na bezmocnom občianskom základe, ale na pôsobení silových zložiek – Mestskej polície a Policajného zboru SR. Učíme deti doma aj v škole, že sa v problémoch majú s dôverou obracať na policajtov, a tu im zrazu ponúkame celkom inú pomoc a ochranu. Čo si o tom všetkom treba myslieť?


Rómovia by v prvom rade mali pracovať na zveľaďovaní svojho bývania a lokality, v ktorej žijú. Veď im na hlavy padajú zdevastované bytovky, haldy odpadu sú zase pod oknami ich bytov a sú zdrojom infekčných chorôb, dažďová voda pravidelne zaplavuje ich domy. Tak prečo nečistia osadu a nekopú odvodňovacie kanály? Čakajú, že im tieto práce dá opäť urobiť nejaký zvolený funkcionár za to správne hlasovanie vo voľbách?

 
Podporíme každý projekt pre Rómov, ktorý ich naučí pracovným návykom využiteľným aj po skončení projektu. Akýkoľvek iný projekt považujeme len za zbytočne vyhodené štátne peniaze a konkrétne tento aj za primátorovu odmenu za voličské hlasy. A ani načasovanie projektu pred voľbami do VÚC nepovažujeme za náhodné; stačí sa len pozrieť, kto z mestského úradu kandiduje.

: 766
(C) 2018 TREBIŠOV NAHLAS & ¶M
Trebišovské aktuality